Czy i dlaczego warto stosować doniczki plastikowe?

Doniczki plastikowe

Doniczki plastikowe są obecnie bardzo często wybierane. Dostępne są w różnych wielkościach, kształtach, kolorach, a także cenach. Za sprawą właściwości tworzyw sztucznych można wyprodukować różnorodne pojemniki do sadzenia niemal każdego gatunku roślin ogrodowych. Co więcej, doniczki plastikowe mogą stanowić doskonałą ozdobę.

Doniczki plastikowe – praktyczne właściwości

Doniczki plastikowe przede wszystkim cechują się niewielką wagą, co można zaliczyć do ich głównych zalet. Dzięki temu nie sprawiają trudności podczas przesadzania roślin i można je bez większego problemu przestawić. Są również powszechnie dostępne, a oferta różnorodnych doniczek jest niezwykle urozmaicona.

Należy jednak zapoznać się z pewnymi mankamentami doniczek plastikowych, aby móc im skutecznie przeciwdziałać. Przede wszystkim stosunkowo szybko się nagrzewają, więc mogą przyczyniać się do nadmiernego odparowywania wody z gleby. Warto więc zastosować odpowiedni system optymalnego nawadniania roślin. Co więcej, sadząc rośliny w plastikowej doniczce warto zadbać o odpowiedni dopływ powietrza do gleby. Przykładowym rozwiązaniem tego problemu jest schowanie doniczek w ziemi. Co więcej, sami producenci wychodzą naprzeciw tego rodzaju problematycznych kwestii i zapewniają klientom wzmocnione donice ogrodowe, które mogą być użyte w niemal każdych warunkach atmosferycznych.

Doniczki plastikowe wyposażone są w specjalne otwory połączone z podstawką, na którą można wlać wodę. Dzięki podstawce woda będzie swobodnie wypływać podczas nadmiernych opadów. Wybierając odpowiednią doniczkę należy jednak pamiętać, aby optymalnie dobrać jej rozmiar do specyfiki rośliny. Roślina musi mieć zapewnioną optymalną ilość miejsca, aby poprawnie rozwijać się i kwitnąć.

Nowoczesne doniczki plastikowe wyróżniają się bardzo dobrymi właściwościami. Są łatwe w utrzymaniu czystości, odporna na działanie promieniowania UV, mróz i przebarwienia. Co więcej, wykazują odporność na rozwój pleśni, glonów i grzybów.